• TRADYCJA WALENTYNEK

          • W Polsce tradycja obchodzenia Walentynek  jako Święta Zakochanych pojawiła się na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Od tego czasu, z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Świętują zarówno zakochani jak i poszukujący miłości – bez względu na wiek. To wyjątkowy dzień, w którym możemy okazać innym swoje uczucia i sympatię. Kto uzbiera więcej walentynek, ten ma więcej szacunku, przychylności ludzi i miłości wokół siebie. 14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki, dlatego atmosfera  była wyjątkowa. Uczniowie poszczególnych klas obdarowali się wzajemnie walentynkowymi  upominkami - były to laurki, lizaki w kształcie serc, tulipanów, słodycze .Miłym zaskoczeniem było pojawienie się szkolnych Amorków, którzy odwiedzając wszystkie klasy, składali życzenia i wręczali  słodki upominek. W tym szczególnym dniu mnóstwo czasu poświęciliśmy na rozmowy o przyjaźni, sympatii, miłości i życzliwości. Bardzo ważne jest by pielęgnować te wartości na co dzień. Takie szkolne święto to okazja do zabaw i wspólnych fotografii.

            Zdzisława Dybisz-Kubas

          • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

          •  Tradycją naszej szkoły są uroczyste obchody Dnia Patrona bł. ks. Bronisława Markiewicza, dlatego wtorek 30 stycznia 2020 roku uczczono jego pamięć. Pod opieką wychowawców uczniowie  udali się do kościoła, w którym o godzinie 9.00 została odprawiona msza święta w intencji całej społeczności szkolnej. Celebrował ją i wygłosił kazanie ksiądz katecheta Tomasz Szajna. Uroczystość uświetniły pieśni związane z postacią patrona. Po powrocie do szkoły uczniowie otrzymali pamiątkowe kalendarze. Mamy nadzieję, że mając tak wspaniałego patrona będziemy go naśladować.

          • "Pójdźmy do Betlejem" - 2020

          • W dniu 26.01.2020 r. w ramach XXIV Gminnego Przeglądu Zespołów Szkolnych i Przedszkolnych  pt. ,,Pójdźmy do Betlejem" społeczność szkolna SP Nr 2 , OSP Nr 3 oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Pruchniku zorganizowało imprezę środowiskową w Domu Strażaka. Uczniowie kl. I - IV swoje umiejętności aktorskie i wokalne  zaprezentowali  w jasełkach pt. ,,Do stajenki". Kolejnym powodem do świętowania – tego dnia był dzień Babci i Dziadka. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz  uczniowie naszej szkoły sprawili wielką radość Jubilatom pięknie recytowanymi wierszami, melodiami piosenek,  występem tanecznym i własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Występy małych aktorów zostały życzliwie przyjęte przez publiczność i nagrodzone rzęsistymi brawami. Zaprezentowały sie również Panie i Panowie z Koła Gospodyń Wiejskich , którzy umili czas pięknymi kolędami i pastorałkami. Uroczystość podsumowana  została przez Burmistrza Pruchnika Wacława Szkołę, który podkreślił rangę tego typu spotkań integrujących środowisko lokalne. Miły akcent stanowił ,,wiejski stół" przygotowany przez strażaków OSP, Koło Gospodyń Wiejskich, rodziców oraz nauczycieli - wszyscy  mogli spróbować tradycyjnych, regionalnych potraw. Na końcu odbyło się wspólne kolędowanie.  Każdy spędził miło, radośnie oraz w gronie rodzinnym to niedzielne popołudnie. Dziękujemy wszystkim, którzy się przyczynili do organizacji tego wspaniałego czasu. Patronat medialny nad imprezą środowiskową objęła Telewizja POD 24 - relację z imprezy można obejrzeć na stronie:   http://www.pod24.info/telewizja-pod24/video/p%C3%B3jd%C5%BAmy-do-betlejem-pruchnik-2020.

          • KOLĘDNICY MISYJNI

          • "Żyjąc na tej Ziemi,

            jesteśmy ze sobą złączeni.

            Troszczymy się zatem wzajemnie

            o siebie i o nasz dom - Ziemię".

            W dniu 5 stycznia 2020 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w kolędowaniu misyjnym. Z Pruchnka Górnego wyruszyły trzy grupy. Mieszkańcom dziękujemy za życzliwe przyjęcie. Otrzymane datki przeznaczone zostały dla Dzieci z Amazonii.

             

          • W świątecznym nastroju .... Jasełka i wigilia szkolna

          • Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia towarzyszy nam nie tylko w gronie najbliższej rodziny -  w szkole staramy się stworzyć równie podobny klimat, aby czas nadejścia Bożego Dzieciątka upłynął w miłości i radości. Dnia 20 grudnia 2019 roku w scenerii bożonarodzeniowej uczniowie naszej szkoły zaprezentowali Jasełka pt. ,,Do stajenki"; wprowadzając wszystkich uczestników w świąteczną atmosferę.  Ich przygotowanie i celebrowanie stało się tradycją w naszej szkole.   Łamiąc się opłatkiem składano sobie życzenia. Do świątecznego stołu wszyscy zasiedli z radością, gdyż czekały na nim świąteczne specjały przygotowane przez rodziców należących do Koła Gospodyń Wiejskich: pierogi, czerwony barszcz oraz ciasta. Ten wyjątkowy czas zakończyło wspólne kolędowanie przy wigilijnym stole. 

          • AKCJA: RAZEM NA ŚWIĘTA

          •         Na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej nasza szkoła przyłączyła się do akcji : ,,Razem na Święta" związanej z przedświątecznym wolontariatem.                                                                                                      Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych. Szkoła, włączająca się w ten przedświąteczny wolontariat,  podejmując  następujące działania:

            • Szkolne Koło PCK zorganizowało akcję: ,,I Ty zostań Świętym Mikołajem" na rzecz pobliskiego Domu Dziecka w Łopuszce Małej,
            • zorganizowano spotkanie świąteczne dla uczestników  Dziennego  Domu ,, Senior -WIGOR" w Pruchniku  w ramach XXIV Przeglądu Zespołów Przedszkolnych i szkolnych  pt. ,,W stajence" ,
            • przygotowano  upominki świąteczne - stroiki i obdarowano seniorów,
            • Szkolne Koło PCK własnoręcznie wykonało i wręczyło kartki świąteczne dla uczestników Domu ,,Senior -WIGOR" w naszej miejscowości,
            • zorganizowano imprezę integracyjną dla całej społeczności szkolnej i lokalnej,
            • odwiedzono nauczycieli i pracowników szkoły będących na emeryturze.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Szkolne Koło PCK

          • Teatralne spotkanie ze Świętym Mikołajem

          •      Dnia 11.12.2019 roku  naszą szkołę po raz kolejny odwiedził Teatr Kokon ze świątecznym przedstawieniem ,,Zagubiony list". Zaprezentowana sztuka świetnie wprowadziła w klimat nadchodzących świąt. Widzowie poznali historię dwójki rodzeństwa. Barwne  kostiumy, dynamiczna akcja i elementy interakcji z publicznością sprawiły, że podczas spektaklu nie sposób było się  nudzić. Bajka na długo zostanie w pamięci i w sercach dzieci, podczas wspólnych zabaw na scenie, uczyła uniwersalnych wartości: tego że warto dzielić sie z innymi i pomagać sobie wzajemnie. Spektakl pokazał też jak ważna w życiu każdego z nas jest rodzina.  Warto zaznaczyć, że w  jednej ze scen pojawił się Święty Mikołaj, którego uczniowie klasy I nie zapomnieli przywitać. Uczynili to w sposób artystyczny - wierszykami, piosenkami i tańcem. Takie powitanie zostało nagrodzone prezentami od Świętego Mikołaja.  Święty nie zapomniał o pracownikach naszej szkoły - przy ogromnym wsparciu Rady Rodziców, którzy wykonali przepiękne bombki. Wydarzenie to było zapowiedzią nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

          • "ANDRZEJKI"

          • W dniu 28 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Dzieci bawiły się razem z animatorkami Panią Anią i Panią Olą, które organizowały dla nich różne konkursy i quizy. Zabawy, radości oraz uśmiechu było bardzo wiele. Na koniec zabawy dzieci uczestniczyły w poczęstunku i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny bal andrzejkowy.

          • SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

          • Zbliżająca się Barbórka stała się okazją do zaproszenia niezwykłego gościa Pana Zygmunta Lorenca - górnika gazu ziemnego PGNiG Jodłówka. Podczas wizyty opowiedział o swojej pracy, często trudnej i odpowiedzialnej, ale jak bardzo potrzebnej. Przestrzegał przed niewłaściwym obchodzeniem się z gazem oraz skutkami emisji dwutlenku węgla. Przedstawił sposoby zabezpieczenia przed zagrożeniami – pokazał urządzenia alarmujące o wypływie gazu. Największe zainteresowanie wzbudziły czapki z kolorowymi pióropuszami zwanymi czako. Dzieci dowiedziały się, że kolor pióropusza zależy od funkcji jaką górnik pełni. W podziękowaniu za tak ciekawe zajęcia dzieci ofiarowały własnoręcznie zrobioną choinkę, a pani Dyrektor podarowała pamiątkowy dyplom. Pod koniec spotkania  dzieci zrobiły sobie z górnikiem pamiątkowe zdjęcie. Mamy nadzieję, iż tradycja miłego spotkania z górnikiem  zagości na stałe w Naszej Szkole.

             

          • "DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI"

          • 21 listopada obchodziliśmy „Dzień Życzliwości”. Jest to jedno z tych nietypowych świąt, które wywołuje w nas pozytywne emocje. Jest okazją, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej. Warto walczyć o to, by relacje między uczniami były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią. W związku ze wzrastającą agresją wśród dzieci i młodzieży, każde nawet nietypowe działanie, przybliża nas do bezpiecznej szkoły. Uczniowie uczestniczyli w tym dniu w różnych zabawach, okazując sobie przyjaźń, szacunek oraz życzliwość wobec drugiej osoby.                                                                                                   

                                                                                                                                                          Samorząd Uczniowski

          • "DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA"

          • W poniedziałek 25 listopada przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i duże. A każdy był piękny i wyjątkowy. Dzieci poznały historię misiowego święta. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano również wiele atrakcji, takich jak: zabawy ruchowe i gimnastyka z misiami, quizy, zgadywanki. Każde dzieciątko nadmuchało balonika dla swojego przyjaciela oraz pod koniec zajęć dzieci otrzymały dyplomy. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Wszyscy z niecierpliwością czekają już na kolejne Święto Pluszowego Misia.

          • "DLA NIEPODLEGŁEJ"

          • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole ubogacił program artystyczny pod tytułem „Dla Niepodległej”. Zostało w nim przedstawione tło historyczne dziejów polskiego narodu w XVIII, XIX i XX wieku. Podczas apelu uczniowie recytowali wiersze poświęcone Ojczyźnie, a także śpiewali pieśni patriotyczne. Program został zaprezentowany w dniu 8 listopada społeczności szkolnej, a 12 listopada mieli okazję go również zobaczyć rodzice uczniów.

          • 101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI

          • 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czciliśmy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju. W 2018 roku świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Kulminacją obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była akcja „Rekord dla Niepodległej”. W ponad dwudziestu czterech tysiącach szkół w Polsce i placówkach polonijnych na całym świecie uczniowie oraz nauczyciele uroczyście odśpiewali Hymn Narodowy. Inicjatywna wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i była kontynuowana także w tym roku szkolnym.8 listopada  Nasza szkoła również włączyła się w akcję „Szkoła dla Hymnu” i o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Mazurska Dąbrowskiego.

            Samorząd Uczniowski

          • Akcja : Katyń. Guzik mnie obchodzi.

          •           Święto Niepodległości można obchodzić  na wiele sposobów. Kierując sie ta myślą , uczniowie naszej szkoły otrzymali replikę guzików katyńskich i tym samym zostali włączeni w Akcję: Katyń. Guzik mnie obchodzi organizowanej pod patronatem Narodowego Centrum Kultury. Jej celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej z 1940 roku popełnionej na około 22 000 Polaków . Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy ,nauczyciele , inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni... Zostali potajemnie zamordowani wiosną 1940 roku. Ich groby odkryto w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Prawda o tych wydarzeniach była zakazana do 1989 roku. Replika guzika znalezionego w Katyniu jest znakiem pamięci o tych, którzy zginęli. Guzik symbolizuje kruchość ludzkiego życia i okrucieństwo wojny. Otrzymane materiały z pewnością skłonią do refleksji i zachęcą do udziału w podobnych inicjatywach. 

             

            Zdzisława Dybisz-Kubas

             

             

          • PRUCHNICKIE SZRANKI ORTOGRAFICZNE

          • Nasza uczennica Magdalena Tuleja z klasy IV reprezentowała szkołę w IX edycji Dyktanda Pruchnickie Szranki Ortograficzne o tytuł Mistrza Ortografii Ziemii Pruchnickiej 2019.

          • "BAL WSZYSTKICH ŚWIETYCH"

          • W dniu 29 października w naszej szkole odbył się po raz pierwszy „Bal Wszystkich Świętych”. Uczniowie przebrani  w barwne stroje swoich Świętych Patronów i Aniołów pokazali, że „każdy może świętym być”. Podczas balu towarzyszyła nam zabawa, piosenki, tańce i konkursy, bo jak mówił Św. Jan Bosko: „Smutny Święty to żaden Święty”. Obok tańców i zabaw ogromną radość sprawiła dzieciom niespodzianka w formie popcornu i waty cukrowej. Ufamy, że bal, który promuje dobroć, miłość, szacunek, radość wspólnotę na trwałe wpisze się w kalendarium Naszej Szkoły.

          • Wycieczka do Centrum zabaw ,,Fantazja " i kina Helios

          • 28 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa by korzystać z atrakcji w Centrum zabaw ,,Fantazja", a następnie obejrzeć  film pt. ,,O Yeti!" Celem wycieczki było kształtowanie nawyku kulturalnego zachowania w miejscach publicznych, integracja uczniów i wzmacnianie więzi koleżeńskiej, poznanie nowych miejsc, rozwijanie zainteresowań oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej. Dzieci bawiły się wyśmienicie, miały okazję wykazać się zręcznością, zwinnością oraz sprawnością. Czas wypełniony zabawą, a następnie śledzeniem przygód nastolatki, która wraz z przyjaciółmi pomagała zagubionemu w wielkim mieście Yeti powrócić do rodziny - upłynął bardzo szybko. Taki wyjazd to znakomity sposób na wesołe i bezpieczne wypełnienie czasu naszym uczniom. Był to dzień pełen radości, wspólnej i wesołej zabawy.

          • Historia łączy pokolenia

          • 22 października w Szkole Podstawowej nr 2 im. ks. Bronisława Markiewicza w Pruchniku odbyło się spotkanie, którego celem było zapoznanie i propagowanie akcji BohaterON. Włącz historię. Szkoła została oficjalnie zgłoszona do ogólnopolskiego projektu. Na zaproszenie Pani Dyrektor, Grona Pedagogicznego a przede wszystkim uczniów odpowiedzieli Panie i Panowie z dziennego domu Senior Wigor w Pruchniku, na czele z panią Marianną Korytko, którzy byli gośćmi honorowymi. Szkolnym koordynatorem akcji była pani Zdzisława Dybisz-Kubas, zaś inicjatorką akcji w szkole pani Erwina Dybisz. Spotkanie rozpoczęło się przypomnieniem najważniejszych wydarzeń  z historii Polski z okresu II wojny światowej. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą. Kolejną częścią programu była prezentacja multimedialna, dzięki której dokładnie zapoznano z akcją BohaterON, sposobami wysyłania kartek a przede wszystkim ważkością umacniania więzi międzypokoleniowych. W sposób szczególny ideę spotkania podkreśliły prezentowane filmy i materiały edukacyjne. Po części merytorycznej nastąpiły warsztaty. Seniorzy razem z uczniami adresowali kartki, wykonywali kotyliony i śpiewali powstańcze piosenki. Działania te zintegrowały uczestników, stały się pretekstem do rozmów a przede wszystkim wywołały uśmiech i wzruszenie.Ostatnim punktem programu był poczęstunek, który przygotowali rodzice. Wydaje się, że tego typu spotkania są potrzebne, by nie tylko łączyć pokolenia, ale przede wszystkim jednoczyć społeczność lokalną. Wspólnie spędzony czas z pewnością zaowocuje nowymi pomysłami. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania wydarzenia. Włączenie się w działania było wyrazem troski o wychowanie młodego pokolenia, szacunku względem seniorów a także przejawem patriotyzmu.

             

             

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • „Wykształcenie to dobro, którego
            nic nie jest w stanie nas pozbawić.”

            Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty, upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej – instytucji, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773 r.              11  października w naszej szkole obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. W tym dniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wszystkie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne. Wierszem, piosenką i tańcem podziękowały swoim nauczycielom i wychowawcom za trud nauki i wychowania. Na uroczystości obecni byli także znamienici goście: Pan Stanisław Szkoła – Radny Gminy Pruchnik, Pan Marek Moskwa –Przewodniczący Rady Osiedla Pruchnik Górny oraz nauczyciele emeryci i rodzice. Z okazji Święta Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Oświaty składamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, radości, zdrowia i spełnienia marzeń.

             

             

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • 30 września w Naszej Szkole obchodziliśmy „Dzień Chłopaka”. Oprócz życzeń i drobnych upominków, nasi młodzi mężczyźni wzięli udział w konkursie na „SUPER CHŁOPAKA”. Konkurencje polegały na przeszyciu guzika do skrawka materiału, znajomość klubów sportowych, marek samochodów jak również w obieraniu i krojeniu cebuli. Dziewczyny chętnie dopingowały chłopcom. Dyplom „SUPER CHŁOPAKA” otrzymał Kryspin Czarnejko. Uczniowie świetnie się bawili. Dzieci integrowały się w zawodach, czerpiąc radość z możliwości wspólnego spędzania czasu. Takie wydarzenia pokazuj, że szkoła to nie tylko miejsce ciężkiej pracy, ale również rozrywki. Nad całością czuwali wychowawcy klas. Wydarzenie ogólnoszkolne miało swoją kontynuację wśród pierwszoklasistów. Uczennice klasy I postanowiły w tym dniu sprawić radość swoim kolegom, dlatego urządziły dla nich salon piękności. Włączyły chłopców w konkurencje związane z urodą - stylizacja włosów, mini pokaz mody oraz  sprawnościowe: nadmuchiwanie balonów. Spotkanie zostało uwieńczone pysznym poczęstunkiem. Na pamiątkę wspólnych chwil chłopcy otrzymali własnoręcznie wykonane laurki z okazji ich święta. Takie klasowe święto to okazja do miłych rozmów, zabaw i wspólnych fotografii. Szczególne podziękowania należą sie rodzicom, którzy czuwali nad sprawną organizacją Dnia Chłopaka w klasie I.